Magyarország Digitális Gyermekvédelmi Stratégiájának (DGYS) megvalósulása érdekében 2018 februárjától Szakmai Fórumot hívunk össze olyan neves szakemberek részvételével, akiknek véleménye nagymértékben segíti Magyarország Digitális Gyermekvédelmi Stratégiájának hatékony és eredményes végrehajtását.
Immáron tizedik alkalommal folytathatjuk le kötetlen hangvételű szakértői vitánkat a tudás- és véleménymegosztás jegyében.
A Jubileumi Szakmai Fórum témája: Hogyan vizsgálhatók a gyermekek egyéni online kockázati kitettségei, és tervezhetők egyéni beavatkozások? A Digitális gyermekvédelmi mérőeszköz fejlesztésének tapasztalatai.
Az egyéni kockázati kitettségek azonosítása érdekében egy „digitális gyermekvédelmi mérőeszköz”-t fejlesztettünk, egy olyan kérdőívcsomagot, amely validált, tudományosan érvényes tesztekből áll össze, és amely 20 lehetséges profilba sorolja a gyerekeket (a 12-14 éves korosztály számára készült). Nemcsak az online kockázatokat vizsgálja, hanem a személyiséget, az online környezethez való viszonyt (a digitális jóllétet), a médiahasználati szokásokat, és a családi – a médianeveléssel kapcsolatos – hátteret is; a profilba sorolás eredményeként egy összetett, sokrétű javaslatcsomagot ajánl, amely egyéni és közösségre vonatkozó, technológiai és pszichológiai, védelmi és tudatosítást célzó megoldásokat is tartalmaz.
A mérőeszköz prevenciós és ártalomcsökkentő céllal is használható. Azáltal, hogy egyénekre, illetve kisebb-nagyobb közösségekre is alkalmazható, lehetőséget nyújt arra, hogy például egy osztályközösségen belüli használói csoportokat, dinamikákat feltárjunk. Ez azért különösen fontos, mert egyes online káros jelenségek, például a trollkodás vagy az online zaklatásban való érintettség, a játékzavar, a közösségimédia-túlhasználat vagy a közösségimédia-szorongás sem kezelhetők egyéni szinten, hanem akár a család, akár az osztály, iskola támogatására, egységes szabályok bevezetésére, tudatosításra is szükség van.